понеділок, 25 липня 2011 р.

Холод та людський організм

Людський організм - це неймовірна таємниця природи, яку протягом багатьох століть намагаються розкрити вчені усього світу. Організм людини має настільки потужні резерви і стійкість до виживання в екстремальних умовах, що здатен безкінечно дивувати медиків та вчених.

От взяти для прикладу поведінку організму в умовах переохолодження. Якщо ви гадаєте, що людина обов’язково загине впродовж 15-20 хвилин боротьби з крижаною водою – ви помиляєтеся. Скажімо, льотчик Смагін, що катапультувався над Білим морем, сім годин знаходився у воді, температура якої була всього лише 6 градусів.

Під час Великої Вітчизняної війни Петро Голубєв, сержант радянської армії, протягом 9 годин подолав 20 км у крижаній воді і успішно виконав бойове завдання.

У 1985 році надможливості людського організму продемонстрував один англійський рибалка, який під час корабельної аварії не помер, як всі його товариші впродовж перших же десяти хвилин, але проплив у крижаній воді цілих 5 годин! Коли ж бідолашний досяг землі, йому довелося ще три години йти по крижаному безлюдному березі босоніж.

До речі, донедавна рятівники та лікарі вважали, що якщо не витягнути потопельника впродовж 5 хвилин, у його мозку відбудуться незворотні зміни і реанімувати таку людину неможливо. Але людський організм вважає інакше.  У холодній воді час до реанімації може збільшуватися мало не в десяток разів.

Приміром, у штаті Мічиган був зареєстрований випадок, коли Бріан Каннінхем, 18-річний студент, провалився під кригу і був витягнутий з-під неї лише через 38 хвилин! Його вдалося повернути до життя за допомогою штучного дихання чистим киснем.

Подібні випадки були зареєстровані і в Норвегії, де свого часу 5-річний хлопчик провалився під лід і його тіло без жодних ознак життя дістали на поверхню через 40 хвилин! Масаж серця та штучне дихання зробили своє діло і вже через дві доби малий був у повній свідомості.

Зрозуміло, що здатність людського організму протистояти холоду та крижаній воді неабияк залежить від того, чи загартовуєтеся ви. Так що не лінуйтеся покращувати стійкість свого організму, адже невідомо, коли це врятує вам життя.

Немає коментарів:

Дописати коментар